Trump egy merész ötlettel állt elő, amely szerint a kormányválsággal küzdő Kanadának érdemes lenne fontolóra vennie, hogy csatlakozzon az Egyesült Államokhoz, mint annak következő állama.


A Trump által belengetett vámháborút érdemben kezelni képtelen kanadai kormány több tagjai is lemondott, s a miniszterelnök távozása is asztalra került. A leendő amerikai elnök által kirobbantott vita után Trump megadta a kegyelemdöfést: Teljesítsék az emberek vágyát és legyenek amerikai állam, akkor nem annyit adózni!

Legyen Kanada az 51. amerikai állam! - vetette fel Donald Trump az általa az X mintájára létrehozott Truth nevű közösségi médiumon.

Senki sem tudja pontosan megmondani, miért támogatjuk Kanadát évente több mint 100 millió dollárral. Ennek nincs sok értelme! Sok kanadai úgy véli, hogy jó lenne, ha Kanada az Egyesült Államok 51. állama lenne. Ezzel jelentős adómegtakarítást és katonai védelmet biztosítanának maguknak. Véleményem szerint ez egy izgalmas elképzelés. 51. állam!!!

- Nyilatkozik a jövőbeli Egyesült Államok elnöke.

Trump már hetek óta támadja Kanadát, aminek következtében Justin Trudeau kormánya válságba süllyedt a pénzügyminiszter lemondása után és többen a miniszterelnök, Justin Trudeau lemondását követelik, mondván Ottawa nem készült fel kellően Trumpra és a vele érkező vámokra.

Donald Trump november végén bejelentette, hogy amint hivatalba lép, 25%-os vámot fog bevezetni Mexikóra és Kanadára is. E lépés célja a migráció és a kanadai export csökkentése az Egyesült Államokba, amely a határvédelem erősítésére irányuló intézkedések részeként értelmezhető.

A romló amerikai-kanadai kapcsolatok következtében Chrystia Freeland pénzügyminiszter úgy döntött, hogy távozik a kormányból, miután heves kritikát fogalmazott meg Trudeau gazdaságpolitikájával kapcsolatban, különösen a Trump által bejelentett magas vámokkal kapcsolatos reakciójára. Freeland lemondásának bejelentésekor az ország lakhatásügyi minisztere is kilépett posztjáról.

A pénzügyminiszter X lemondólevelében hangsúlyozta, hogy Kanada Trump irányvonalával kapcsolatos jelenlegi hozzáállása "nem csupán egy generációt, hanem talán még hosszabb időszakot is alapjaiban formál meg számunkra".

Az eseményeket Trump ismét a rá jellemző, jellegzetes stílusával értékelte:

"Kanada nagy államát megdöbbentette, hogy a pénzügyminiszter lemondott, illetve kirúgta posztjáról Justin Trudeau kormányzó. Viselkedése toxikus volt, és egyáltalán nem volt alkalmas arra, hogy olyan üzleteket kössön, amelyek jót tesznek Kanada nagyon boldogtalan polgárainak. Nem fog hiányozni!!!"

- fogalmazta meg.

A Politico elemzése alapján, még beiktatása előtt, sikerült megrengetnie és megosztania a kanadai kormányt, amely már az idei év során az új elnök által kilátásba helyezett vámháború első célpontjává vált. Akár viccelődik, akár komoly szándékkal beszél Kanada beolvasztásáról, egy dolog biztos: a jövő év elején kedvező helyzetből vághat bele a tárgyalásokba.

A kanadai kormányválság az országot közel egy éve vezető Justin Trudeau székét is megingatta, egyre nagyobb nyomás alá kerül a saját liberális pártjánál, ahogy a konzervatív ellenzék is támadja. "Az én tippem az, hogy ha még egy-két miniszter elmegy, akkor neki annyi, kénytelen lesz lemondani" - mondta Robert Bothwell kanadai történész az AP-nak, miközben a nyugati sajtó már azt boncolgatja, hogy ki tudna a helyére lépni.

Trump már korábban megkezdte a kanadai kormányzat kritikáját, miután november végén találkozott Trudeau-val a floridai Mar-a-Lago üdülőhelyén. Ekkor kezdte el a politikust "kormányzónak" titulálni, míg Kanadát "nagy államként" emlegette, mintha az valóban Washington irányítása alatt állna.

"Nemrég felemelő élményben volt részem, amikor vacsorázhattam Justin Trudeau-val, Kanada Nagy Államának kormányzójával. Izgatottan várom a következő lehetőséget, hogy újra találkozhassunk, és folytathassuk a vámokkal és kereskedelemmel kapcsolatos alapos eszmecserénket. Meggyőződésem, hogy a közös munkánk eredménye mindenki számára figyelemre méltó lesz!" - osztotta meg Trump a találkozó után.

Related posts