Figyelemfelkeltő hír érkezett az osztrák médiából: Tiborcz István állítólag átvenné a Raiffeisen orosz bankját.


Az osztrák Der Standard pénteki száma szerint érdekes pletyka került napvilágra: Tiborcz István a Raiffeisen orosz leánybankjának megszerzése iránt érdeklődik. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a lap megkereste Tiborcz Istvánt, aki világosan cáfolta a híreszteléseket. Az újság beszámolója szerint, mint fogalmazott,

Tiborcz és a BDPST nem mutatnak érdeklődést a Raiffeisen Oroszország megszerzése iránt, nincs üzleti kapcsolatuk Oroszországgal, és ott nem terveznek befektetéseket.

A Raiffeisen Bank nem adott ki hivatalos cáfolatot, ám ez önmagában nem hordoz túl sok jelentőséget. Csupán annyit közöltek a médiával, hogy a leányvállalatuk értékesítése jelenleg egy orosz bíróság által hozott végzés miatt lehetetlen, amely ellen fellebbezést nyújtottak be.

Az osztrák bankok évek óta küzdenek a kivonulás lehetőségével, ám a nyugati pénzügyi intézmények számára ez nem éppen könnyű feladat. Például a magyar OTP sem tudja értékesíteni osztrák leánybankját, ami jól mutatja a helyzet bonyolultságát.

Ezekhez az elnök külön engedélye kell, ráadásul, csak a könyv szerinti érték mintegy harmadáért lenne vevő az ott működő nyugati leánybankokra.

Az OTP esetében a helyzet viszonylag nyugodt, hiszen az ottani tevékenységük nem jelentős, és jelenleg főként áruhitelezéssel foglalkoznak. A magas alapkamat ugyanakkor előnyös számukra, mivel lehetőségük van a jegybanknál kedvező kamat mellett elhelyezni a rendelkezésre álló forrásaikat. Ezzel szemben a Raiffeisen banknál a nyomás sokkal intenzívebb. 2023-ban a csoportszintű nyereségük több mint felét Oroszországból szerezték, ami miatt folyamatosan figyelmet fordított rájuk az Európai Központi Bank, valamint az amerikai pénzügyminisztérium is. Utóbbi egy időben komolyan mérlegelte, hogy szankciókat alkalmazzon a bankkal szemben.

Tavaly szeptember óta a helyzet drámaian bonyolultabbá vált: egy orosz bíróság döntése alapján az RBI számára megtiltották orosz leányvállalatának eladását. A háttérben a Raiffeisen Bank International és Oleg Gyeripaszka orosz oligarcha érdekeltségéhez tartozó vállalat közötti jogi összetűzés húzódik meg.

A Standard beszámolója szerint a magyar miniszterelnök veje és a Raiffeisen között valóban folytak tárgyalások, amelyekbe az orosz jegybank és az orosz elnöki adminisztráció is bekapcsolódott. Ráadásul az OTP Bank is részt vett az egyeztetéseken, bár a részletek nem kerültek nyilvánosságra arról, hogy miként kapcsolódtak be.

A cikk emlékeztet arra, hogy az RBI tőzsdén jegyzett bankként köteles hivatalosan tájékoztatni a nyilvánosságot, ha olyan fontos ügyről van szó, amely érinti a működését. Jelen esetben azonban ez nem valósult meg, és a médiának csupán annyit közöltek, hogy a szeptember 5-én hozott orosz bírósági döntés következtében a leánybank részvényei nem átruházhatók.

A hírek szerint a Raiffeisen banknál kedvezően értékelték az amerikai elnökválasztás kimenetelét, mivel a Trump-adminisztráció eddig nem gyakorolt nyomást arra, hogy eladják az amerikai leánybankjukat. Ez a helyzet kedvező fejlemény a Raiffeisen számára, hiszen így talán elkerülhetik, hogy vevőt keressenek az értékes üzletágukra, amely eddig is jelentős nyereséget termelt.

Related posts