Ukrajna álláspontja szerint Orbán Viktor jóváhagyása nélkül is képes folytatni a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.


Olha Sztefanyisina szerint az Európai Unió egyik alapító dokumentuma sem ír elő teljes konszenzust a kérdésben.

Az Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalások klasztereinek megnyitásához csupán 26 uniós tagállam szavazatára van szükség, ezért Magyarország támogatása nélkül is elindulhat a folyamat - nyilatkozta az Interfax Ukrajna hírügynökségnek az európai és euroatlanti integrációval foglalkozó miniszterelnök-helyettes.

Olha Sztefanyisina hangsúlyozta, hogy jelenleg nem szükséges mind a 27 tagállam egyhangú beleegyezése a tárgyalások megkezdéséhez, szemben a korábbi gyakorlattal ugyanis az Európai Unió egyik alapító dokumentuma sem ír elő teljes konszenzust ebben a kérdésben. Kifejtette, hogy ez azt jelenti: a csatlakozási fejezetek megnyitásához akár 26 tagállam hozzájárulása is elegendő lehet, vagyis nincs szükség arra, hogy Magyarország támogassa a lépést.

Ukrajna magabiztosan néz a jövőbe, és bízik benne, hogy sikerül meggyőznie Magyarországot az EU-csatlakozási törekvéseinek támogatásáról. Az Európai Parlament elnöke hangsúlyozta, hogy Ukrajna eleget tett azoknak a kritériumoknak, amelyek szükségesek az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez.

Olha Sztefanyisina nyilatkozata teljesen ellentétes Orbán Viktor álláspontjával, aki a június 26-27-i EU-csúcson beszélt a Voks2025 eredményeiről, amelyek Ukrajna EU-csatlakozásának magyarországi 95 százalékos elutasítottságát tükrözik. Orbán hangsúlyozta, hogy Magyarország hozzájárulása nélkül Ukrajna nem léphet be az Európai Unióba.

Orbán Viktor bejelentette, hogy a Voks2025 keretében a válaszadók 95%-a ellenzi Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozását. Az ukrán miniszterelnök-helyettes ironikus megjegyzéseket tett az Orbán-kormány kampányplakátjaira, ám a magyar politikai retorika, amely országa ellen irányul, nem nyerte el tetszését. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az EU-csúcson ma sem várható egyetértés, mivel Orbán Viktor jelezte, hogy nem vesz részt az eseményen.

Olha Sztefanyisina, az ukrán kormányfő-helyettese, hangsúlyozta, hogy a magyar vétó következtében az Európai Unió bővítési folyamatait alaposabban újra kell értékelni. Szerinte a bővítés nem csupán technikai kérdés, hanem geopolitikai szempontból is kiemelkedő fontosságú, és az Európai Bizottság számára prioritást élvez, amelyhez a 27 tagállam egyöntetű támogatását élvezi. Magyarország politikai lépései, melyek hátráltatják az EU céljainak megvalósulását, sürgetik a helyzet átgondolását és hatékony válaszlépések kidolgozását.

Related posts