"Verés, megkötözés, börtönbe zárás - mindezen átélt szenvedések ellenére még sosem találkoztam orosz katonával" - így összegezte az ukrán férfi a háború ezer napját. - PestiSrácok


"Vertek, megkötöztek, börtönbe zártak, de orosz katonát még nem láttam" - értékelte a háború ezer napját egy ukrán férfi Kertész Dávid 2024-11-20

Egy különleges videó terjed a közösségi médiában, amelyben egy ukrán férfi osztja meg tapasztalatait a demokratikus Ukrajnában eltöltött ezer napjáról, a háború árnyékában. Beszédében kifejti, hogy bár sikerült elkerülnie a frontszolgálatot, mindennapjai szinte nem különböznek egy katona életétől. Az egyetlen jelentős eltérés, hogy az ő útja nem kereszteződött az ellenséggel, de a háború hatásai így is mélyen befolyásolták mindennapi életét és lelkiállapotát.

Mindenki próbálja meg találni a módját, hogy elkerülje a sorozást Ukrajnában. Nem, ez nem egy túlzás – a valóság az, hogy aki valóban be akart vonulni, az már megtette. Azok, akik nem rendelkeznek elegendő pénzzel vagy olyan családtagokkal, akiknek jó kapcsolatai vannak, különböző kreatív megoldásokat keresnek. Eljutottunk arra a pontra, hogy még a hivatalosan elérhető felmentési lehetőségek sem biztosítanak védelmet a kényszersorozás ellen.

Ha valakinek lenne is valamilyen hivatalos stratégiája arra, hogy elkerülje a hadkiegészítő szorgos munkatársainak elragadó figyelmét, akkor sem ússza meg könnyen. Ezeknek a szakembereknek megvannak a maguk módszerei, hogy "meggyőzzék" az illetőt arról, hogy a lövészárokban eltöltött időt sokkal kedvezőbb választás, mint a bujkálás rögös útja.

A következő videóban egy különleges édesapával ismerkedhetünk meg, aki három gyermekét egyedül neveli. Őszintén mesél arról, milyen élményekkel gazdagodott az elmúlt ezer nap során ebben a rendkívül demokratikus jogállamban. Az ő története betekintést nyújt a kihívásokba és örömökbe, amelyekkel szembesült a mindennapokban.

Ma tart ezer napja a háború Ukrajnában, ahogy látják, itt élek. Ez alatt az idő alatt sok mindent megtapasztaltam: SZBU razziát kétszer, pincét, voltam kikötve a rendőrök által mint egy kutya egy egész éjjelen át, megvertek, megaláztak. Vertek katonák, vertek rendőrök, a különleges erők gyaláztak. Mindezt úgy, hogy orosz katonával még nem is találkoztam. Dicsőség Ukrajnának, igaz?

- mondja keserű mosollyal az ember, miközben a szemében egy árnyalatnyi szomorúság csillan.

Kép forrása: MTI/EPA/Alekszej Furman.

Facebook hozzászólás

Az orosz-ukrán háború és a rendőri erőszak két olyan téma, amelyek mélyen befolyásolják a modern társadalmakat. A konfliktus nemcsak a politikai tájat formálja, hanem a civilek életére is drámai hatással van, hiszen a háború következményei a mindennapokban is érezhetők. Ugyanakkor a rendőri erőszak jelensége, amely a társadalmi feszültségek során gyakran megjelenik, további komoly kérdéseket vet fel az állami intézmények működésével és a jogállamisággal kapcsolatban. A két téma összefonódása különösen aggasztó, hiszen a háborús helyzetek gyakran felerősítik a hatóságok agresszív magatartását, ami újabb rétegeket ad a már amúgy is bonyolult társadalmi problémákhoz. Az ilyen helyzetekben a vezetők felelőssége felértékelődik; nemcsak a béke fenntartásában, hanem a jogsértések megakadályozásában is kulcsszerepet játszanak. Ezért fontos, hogy a közvélemény és a civil társadalom aktívan részt vegyen a diskurzusban, hogy a jövő generációi olyan világban élhessenek, ahol a konfliktusok és az erőszak helyett a párbeszéd és a megértés dominál.

Related posts