Magyar kutatók világszerte elismert áttörést értek el: egy rendkívül agresszív betegség elleni új vakcina kifejlesztésében jeleskedtek. A Pénzcentrum beszámolója szerint ez a felfedezés jelentős lépést jelent a tudományos közösség számára, és reményeket é

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán olyan különleges gyógyszerjelölt vegyületeket fejlesztettek ki, amelyek valószínűleg hatékonyan segíthetnek a malária kezelésében. E figyelemre méltó kutatási teljesítményt a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal jutalmazták, elismerve ezzel a tudósok fáradhatatlan munkáját és innovatív hozzájárulásukat a tudományos közösséghez.
A malária, amely évente 350-500 millió megbetegedést és közel egymillió életet követel világszerte, elsősorban a trópusi éghajlatú területeken terjed. E kórt a nőstény Anopheles szúnyogok által közvetített paraziták okozzák. Az utóbbi évtizedekben a maláriaesetek száma folyamatosan csökkent, azonban a közelmúltban aggasztó emelkedésnek indult. Ennek hátterében több tényező áll: egyrészt a szúnyogok egyre inkább ellenállóvá válnak a jelenleg alkalmazott rovarirtó szerekkel szemben, másrészt a malária kórokozói is rezisztenciát mutatnak a hagyományos gyógyszerek jelentős részével szemben. E folyamatok miatt sürgetően szükség van új gyógyszerhatóanyagok kifejlesztésére a malária hatékony kezelésére.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán (DE GYTK) működő ötfős kutatócsoport közel három éven át tartó fáradhatatlan munkájának eredményeként jelentős előrelépéseket értek el a gyógyszerfejlesztés terén. Bege Miklós tudományos munkatárs, a csapat egyik tagja a hirek.unideb.hu portálnak elmondta, hogy a kutatásuk kezdetben a vírus- és daganatellenes szerekhez gyakran felhasznált új nukleozid analógok kémiai szintézisére fókuszált. Azonban váratlanul olyan vegyületekre bukkantak, amelyek ígéretesnek tűntek a malária elleni küzdelemben.
- A hazai partnerek mellett belga, cseh, brazil és indiai biológusokkal működünk együtt. A legszorosabb kapcsolatot az indiai kollégákkal tartjuk fenn, ahová elküldtük a nálunk előállított, szóban forgó vegyületeket, amik közül ők választották ki azokat a származékokat, amelyek a leghatékonyabbak, majd ezeket tovább vizsgálták és igazolták azon feltételezésünket, hogy az egyikből akár hatékony malária-elleni új gyógyszer lehetne - magyarázta Bege Miklós.
A felfedezés különösen jelentős a debreceni Gyógyszerésztudományi Kar kutatói számára, mivel az itt szerzett tapasztalatok új lehetőségeket teremtenek a jövőbeli kutatások számára. Ez az áttörés nem csupán egy újabb lépés, hanem egy kapu is, amely más betegségek elleni hatékony vegyületek kifejlesztéséhez vezethet. A tudományos közösség számára ez az innováció új irányokat nyithat meg, amelyeket érdemes felfedezni.
A DE GYTK kutatói a maláriával kapcsolatos eredményeiket egy szakfolyóiratban megjelent tudományos cikkben foglalták össze, amiért megkapták a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.