Visszaszámlálás megkezdődött! – Néhány pillanat múlva elrajtol a második magyar űrhajós kalandja! – Mandiner


Már csak néhány hónap van hátra, és elindul Magyarország második űrutazása. Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós, és tartalékosa, Cserényi Gyula, már nyár óta az Egyesült Államokban tartózkodnak, ahol az Ax-4 küldetés legénységével együtt izgatottan készülnek a felejthetetlen kalandra. Beszélgetésünk során egy olyan különleges világba nyerhettünk bepillantást, amelyről sokan csak álmodoznak.

Kapu Tibor, a magyar űrhajós és tartalékosa, Cserényi Gyula, idén júliusban az Egyesült Államokba költöztek, hogy felkészüljenek Magyarország második űrutazására, az Axiom Space negyedik kereskedelmi űrrepülésére, az Ax-4 küldetésre. Az Axiom Space mellett a NASA és a SpaceX is támogatja a legénység tréningjét, hogy felkészítsék őket a Nemzetközi Űrállomásra való utazásra, valamint az alacsony Föld körüli pályán működő laboratórium fedélzetén eltöltött időre. A HUNOR-program űrhajósai most betekintést nyújtanak napi rutinjukba, amely tele van tanulással, gyakorlati képzésekkel és intenzív edzésekkel.

Természetesen! Kérlek, írd le, mit szeretnél, hogy egyedivé tegyek, vagy adj meg egy témát, amiről szeretnél, hogy írjak.

Míg a NASA Johnson Űrközpontjában az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás moduljainak működését és a fedélzeti életkörülményeket tanulmányozzák, a SpaceX a Falcon-9 rakéta és a Dragon űrhajó működéséről nyújt képzéseket számukra. A Dragon űrhajónál a résztvevők az űrdinamikai alapelveket, a mikrogravitációs környezetben való munkavégzést, valamint a lehetséges vészhelyzetek kezelésére való felkészülést tanulják meg. Emellett a képzés magában foglalja az űrruhák használatát, a rakétába való be- és kiszállás technikáit, továbbá szimulációs gyakorlatok során a küldetés minden egyes fázisát is átélhetik. Ezen ismereteket az Axiom Space által kínált kommunikációs, orvosi, csapatépítő és túlélési tréningek egészítik ki, hogy az űrhajósok minden helyzetre felkészülten léphessenek a világűrbe.

Cserényi Gyula, a kijelölt tartalékos kutatóűrhajós, hangsúlyozta, hogy az amerikai képzés és a tesztek során való sikeres szerepléshez a magyar szakemberek által vezetett, kétéves felkészítési időszak kiváló alapot biztosított számára. "Az amerikai program előtt már részt vettünk különféle túlélési gyakorlatokon, izolációs tréningeken, erőhatás-teszteken, valamint minden szükséges orvosi vizsgálaton is átestünk," tette hozzá Cserényi, kiemelve a felkészülés fontosságát.

Related posts