Wladár Sándor: Az úszás világában elérkezett a béke és a nyugalom időszaka | M4 Sport
Wladár Sándor, a kiváló úszó, 1980-ban a moszkvai olimpiai játékokon aranyérmet szerzett, ezzel felírva nevét a sportág történetébe. Ezen kívül kétszer is megkoronázta magát Európa-bajnokként, valamint egy világbajnoki ezüstérmet is a vitrinjébe helyezett. Az utóbbi időszakban, tavaly óta a Nemzet Sportolója címmel is büszkélkedhet, és 2017 óta a hazai úszószövetség elnökeként irányítja a sportágat. Az m4sport.hu-nak adott interjújában megosztotta gondolatait Hosszú Katinka visszavonulásáról, Milák Kristóf jelenlegi helyzetéről, az M4 Sport Év Sportolója választásának kimeneteléről, valamint megemlítette Széchy Tamás, a legendás edző innovatív módszereit is.
A január 6-án megrendezett Év sportolója gálán először adódott volna lehetőség Wladár Sándor számára, hogy személyesen találkozzon Hosszú Katinkával. A háromszoros olimpiai bajnok úszónő nemrégiben bejelentette visszavonulását, és korábban többször is éles kritikát fogalmazott meg az elnök politikájával kapcsolatban.
„Személyesen sosem találkoztam vele, de a férjével röviden beszélgettem” – osztotta meg Wladár Sándor.
Hosszú Katinka hosszú éveken keresztül a magyar úszás kiemelkedő alakja volt, így a visszavonulása jelentős eseménynek számít a sportág életében. Wladár Sándor azonban nem volt meglepve Katinka döntésétől.
A levegő tele volt feszültséggel. A párizsi olimpia küszöbén óriási jelentőséggel bírt számunkra, hogy Ő újra felkészüljön a versenyekre. Minden tőlünk telhetőt megadtunk neki, anélkül, hogy kerettag lett volna. Az én személyes döntésem volt, hogy megadjam neki mindazt, amire mások is jogosultak. Sajnos azonban nem tudott kijutni a megmérettetésre, pedig hatalmas erőfeszítéseket tett az álma megvalósításáért.
Wladár Sándor kifejtette, hogy a döntés végső soron az ő kezében volt, még akkor is, ha a szövetség és az edzőbizottság körében akadtak olyanok, akik nem támogatták ezt a lépést.
"Ezt vállaltam, mert..." Ha szeretnéd, szívesen kiegészítem vagy átírom a mondatot egyedi stílusban! Milyen irányba szeretnéd, hogy haladjak?
Különös figyelmet érdemel, hogy szülés után tért vissza, ami valóban példa nélküli a magyar úszósport történetében. A visszavonulásával kapcsolatban csupán az időzítése volt meglepő. Ha a világbajnokság előtt történt volna, akkor méltó módon búcsúzhattunk volna el tőle, de biztos vagyok benne, hogy lesz még lehetőségünk erre.
A szövetség vezetője felidézte, hogy korábban Cseh László és tavaly Kapás Boglárka búcsúztatása is méltó és emlékezetes körülmények között zajlott.
A diskurzus során szóba került Hosszú Katinka szerepe és helye az úszósport világában.
"Itt a helye köztünk. Ott az egyesülete, amely rendkívül kedvező bérleti díjon tudja használni a Duna Aréna bemelegítő medencéjét. Azt kívánom neki, hogy a tapasztalatait kamatoztathassa az egyesületében. Azt kívánom neki, hogy tehetséggondozásban, az utánpótlásnevelésben és később a versenysportban is tudjon bizonyítani. Remélem, az egyesülete felkerül legalább az első tizenötbe az eredményességi rangsorban."
Biztosra vehetjük, hogy Milák Krisóffal Wladár Sándor nem keresztezte az útját a már említett gálán, hiszen a kétszeres olimpiai bajnok úszó távol maradt az eseménytől. A szövetség elnöke viszont új információkat osztott meg a sportolóval kapcsolatban.
"A közelmúltban kezdeményeztem egy találkozót, amelyen Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, Markovits László, a Vasas vezetője és Gergely István, a Honvéd elnöke is részt vett. Az volt az egyik téma, hogy Szabó Álmos vezetőedző munkájával, hogy lehet összeegyeztetni Milák Kristóf felkészítését, hiszen nála úszik a paraúszás krémje is. Abban maradtunk, hogy nem beszélünk a múltról, nincs sok értelme ezzel foglalkozni. Nem akarok már erről beszélni. Ebben az ügyben csak Gergely István, Szabó Álmos vagy én kommunikálhatok, de nem fogunk.
Wladár Sándor arról is beszélt, hogy miként élte meg, amikor az olimpiai, a világ- és az Európa-bajnoki érmek ellenére sem Szokolai László - többek közt a párizsi aranyérmes Rasovszky Kristófot is ő készítette fel - nyert az év edzője kategóriában, hanem Golovin Vlagyimir, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya kapta az elismerést. A szövetség elnöke amellett, hogy a beszélgetésben később kifejtette véleményét a választás eredményével kapcsolatban - "Hidegzuhanyként ért!" - nagyobb távlatokat nyitott az edzők megbecsülésével kapcsolatban.
"Nem az ő esete bántott legjobban, hanem az, ami Virth Balázzsal és más edzőkkel történt az úszósportban. Döntenem kellett, hogy vagy lojális maradok, vagy az edzőim mellé állok és ezzel kapcsolatban lobbizok és keresem a kiutat, az igazságot. Éppen emiatt írtunk Orbán Viktor miniszterelnöknek egy levelet, amelyben kezdeményeztük a sporttörvény módosítását. Egy olimpiai életjáradék, vagy jutalom kapcsán jelenleg egy sportolónak százszázalékos döntése van, az nem helyes."
Az ügy mögött az húzódik, hogy az olimpia után Milák Kristóf nem említette Virth Balázst az edzői csapatában, pedig ő jelentős szerepet játszott a sportoló sikereiben.
"A felkészítő edző mellett, a nevelőedzőt sem nevezte meg, pedig erre lett volna lehetősége. Sok emberrel kiszúrt, de nem is Milák Kristóf szerepe a lényeg ebben a kérdésben, hanem az, hogy rossz a törvény és jeleztem már a javaslataim korábban is.
Az igazságosság, a méltányosság fontos volt az életemben és ez most is így volt. Annyit elmondhatok, hogy meghallgatásra talált a felvetésünk és miniszterelnök úr illetékességi körbe átadta államtitkár úr felé a javaslatot."
Wladár Sándor elárulta: kicsit fájdalmasan élte meg, hogy Kós Hubert lett az év sportolója a férfiak között, mert neki lesz még lehetősége arra, hogy elnyerje a címet, miközben a 28 éves Rasovszky Kristófnak ez talán az utolsó lehetősége volt, de hozzátette: mindkét sportolót kedveli!
A szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy Budapest az elmúlt évek során mindenféle nemzetközi versenyt sikeresen megrendezett, és kitért arra is, hogy miért születnek olyan sok világcsúcs a Duna Arénában. A beszélgetés során Wladár Sándor, aki aktív úszóként tevékenykedett, felidézte, hogy az ő edzési körülményei messze eltértek a mai bajnokok komfortos feltételeitől.
"A teljesítménynek, a munkamorálnak a luxus nem tesz jót, mert túl kényelmes és túl szép. Nem abba az irányba viszi a gondolatot, hogy oda be kell menni és le kell úszni tizenöt kilométert. Hiszek abban, hogy attól válik erősebbé egy ember, ha nincs elkényeztetve. Keményebbé, erőteljesebbé tud válni az ember."
Wladár Sándor az első olimpiai bajnoka volt annak a csapatnak, amelyet Széchy Tamás épített fel. A legendás edző a sikerek mellett a keménységéről is híres volt.
Egyedülálló módon tekintek erre a korszakra, és úgy érzem, hogy egy külön műsor vagy könyv megjelenése elengedhetetlen lenne. Széchy Tamás korszakos edző volt, ezt kétség sem férhet hozzá. Ha ő nem lett volna, ma valószínűleg nem ülnénk itt, és a magyar úszósport sem lenne az, ami. Ő volt az alap, amiből később kinőtt a magyar úszósport. Ezt sokan vitatják, de számomra ez egyértelmű. Sajnos a háttérben sok kellemetlen dolog zajlik vele kapcsolatban. Meggyőződésem, hogy például Kiss László is tőle tanult, ami hozzájárult Egerszegi Krisztina kiemelkedő teljesítményéhez. Emellett a Széchy-hagyomány folytatói között találjuk Virth Balázst, Fehérvári Balázst, Verrasztó Zoltánt, Kovácshegyi Ferencet, és még sok más tehetséget, akik mind ebből a vonalból nőttek ki. A tavalyi olimpia pedig a magyar úszósport ötödik legjobb szereplése volt, ami szintén a Széchy-örökség része. Sós Csaba és Hargitai András egy könyvet írtak, amelyben a szövetségi kapitány részletesen kifejti a szakmaiság minden aspektusát. Bob Bowman is hangsúlyozta, hogy mennyit tanult Széchy Tamástól.
Az elnök kifejtette, hogy kitartása, igazságérzete és önbecsülése mind egykori edzőjének köszönhető. Az edző irányítása alatt annyit úszott, hogy kétszer is megkerülhette volna a Földet.
"Minden napja valamilyen szempontból olyan volt, mint egy gulág, de éppen ez formált téged azzá, aki most vagy. Az edzésekre érkezve sosem éreztük magunkat nyugodtnak; inkább egy folyamatos stressz légkör várt ránk."
Az egykori úszó pályafutásának vége is érdekes volt, hiszen hirtelen, mindössze 22 évesen vonult vissza.
Felvettek az állatorvosi egyetemre, és 1985 elején Darnyi Tamás először legyőzött vegyes úszásban, ami számomra különösen csalódást keltő élmény volt. Ezt követően egy hamis vád miatt elvették az útlevelemet, ami még nehezebbé tette az életemet.
Wladár Sándornak képeket kellett eljuttatnia a keretszanyja után egy bonni kiállításra. A határon azonban már várták, és megtalálták a képeket, ami ügyet generált, és emiatt bevonták az útlevelét. A visszavonulás után Széchy Tamás próbálta elérni őt, de Wladár már nem vette fel a telefont.
Azt hittem, hogy az egész vámügy mögött az ő befolyása áll. Tizenöt év elteltével azonban világossá vált, hogy tévedtem, mivel az akkori főtitkár volt a háttérben rejtőzködve.
Nem terveztem, hogy úszó leszek, de hétéves koromban a víz világába ragadtam. Bár a sikerek és az utazások rengeteg élményt hoztak, valahogy mindig úgy éreztem, hogy ez nem az én igaz világom. Az állatorvosi pálya felfedezése azonban megváltoztatta az életemet; itt találtam meg azt a hivatást, ahol igazán kiteljesedhetek. Minden egyes pillanat, amit a munkám során átéltem, boldogságot és örömöt hozott számomra.
Az egykori úszó szívszorító szavakkal idézte fel, hogy amikor megtudta, hogy a magyar sportolók nem vehetnek részt a Los Angeles-i olimpián, olyan fájdalmas érzés kerítette hatalmába, mintha egy szeretett családtagját veszítette volna el.
Az úszószövetség mindennapjairól szólva hangsúlyozta, hogy a megválasztása során tett ígéreteit maradéktalanul valóra váltotta.
Az Úszónemzet Program egy olyan értékes kezdeményezés, amelyben valóban tartós és szakmai szempontból figyelemre méltó eredményeket értünk el, hiszen országszerte negyvenkétezer gyermek tanul úszni a keretein belül. A programunkban a gyerekek számára egységes és minőségi oktatást biztosítunk, amelynek eredményeként a visszajelzések alapján a szülők és tanárok körében 93%-os elégedettséget tapasztalunk. Egerszegi Krisztina, a program nagykövete, elkötelezetten látogatja a vidéki foglalkozásokat, heti rendszerességgel. Az ő egyetlen kérése az volt, hogy az oktatók minősége minden szempontból feleljen meg az elvárásainak. Én is úgy vélem, hogy a program sikerének kulcsa éppen ebben rejlik. Amikor Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás belépnek egy uszodába, az egész helyszín megáll egy pillanatra, hiszen a jelenlétük hatalmas inspirációt jelent a fiatal sportolók számára.
Egerszegi Krisztinára sok esetben hallgat Wladár Sándor, akire idén egy választás is vár, hiszen lejár a mandátuma az úszószövetségben.
"Ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy ne ragaszkodj semmihez görcsösen, ami nem jön magától. Persze tegyél meg mindent és legyél alázatos. Ha az ember megérti, hogy a világ miért működik úgy ahogy, akkor megérti azt is, hogy miként kell viszonyulni az emberekhez. Nem kell azzal foglalkozni, amit ellened tesznek. Nem mondott semmi olyat, hogy induljak, vagy ne. Szeretném folytatni, jó embernek, igazságos, nagyvonalú, értelmes, nyugodt fickónak gondolom magam."
Az elnök hangsúlyozta, hogy számára kiemelten lényeges, hogy a sportágban ne forduljanak elő konfliktusok vagy nézeteltérések.